Sposoby na zdrowy sen

Sposoby na zdrowy sen

Optymalny w ilości oraz jakości sen jest nie tylko warunkiem dobrego samopoczucia, ale także niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej.
Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym można sobie samodzielnie stworzyć jak najlepsze warunki dla nocnego wypoczynku. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim łóżku, materacu oraz pościeli. Materac winien utrzymywać kręgosłup w optymalnej pozycji, warto także zadbać o jego hipoalergiczność (pamiętajmy, że to w pościeli i materacu gromadzi się najwięcej wywołujący alergie roztoczy kurzu). Jeśli chodzi o ułożenie ciała – najlepsze będzie położenie na boku, z lekko ugiętymi nogami (pozycja ta stabilizuje ciało, zmniejszając jednocześnie ucisk na dyski kręgowe).

Ważne czynności przed snem.

Jeśli chodzi o inne warunki – warto zadbać, by w pomieszczeniu panowała całkowita ciemność (z wyłączonym światłem ,zaciągniętymi zasłonami). Dzięki temu w ciele wydzielane będą większe ilości melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za uczucie senności. Warto także odizolować się od wszelkich bodźców dźwiękowych (pomocne mogą być stopery do uszu). A co robić przed snem? Planując ostatni posiłek warto uświadomić sobie, co wspomaga procesy wyzwalające uczucie senności, a co je ogranicza. Optymalnym „ostatnim posiłkiem” będą lekki nabiał, owoce (zwłaszcza wyzwalający uczucie senności tryptofan), natomiast zupełnie niewskazane pozostają: białe pieczywo, pieczarki, produkty z dużą ilością błonnika – zwiększające w żołądku objętość, uciskające pęcherz i podkręcające metabolizm.Należy przed snem unikać również emocjonujących gier, filmów czy nawet piosenek, działają bowiem pobudzająco. Zasypiać pomaga natomiast muzyka relaksacyjna lub klasyczna.

Tabletki na sen.

Tabletek nasennych nie można traktować jako czegoś, co wspomaga u nas codzienne zasypianie. To raczej środek doraźny, mogący być sporadycznie wykorzystywanym. W problemach ze snem warto najpierw zastanowić się, co jest ich przyczyną. Następnie – w miarę możliwości można to źródło zneutralizować samodzielnie lub zwrócić się po pomoc do specjalisty.

PODZIEL SIĘ: