Jak się wyspać?

Jak się wyspać?

Sen regeneruje cały nasz organizm, umożliwia jego wydajne funkcjonowanie, a dodatkowo korzystnie wpływa na uwrażliwianie receptorów, utrwalanie pamięci (to w nocy powstaje pamięć trwała) i sprawność intelektualną. Aby się wyspać konieczne jest nie tylko zapewnienie komfortu ciału, ale również odprężenia umysłowi. W tym celu warto pamiętać, że wszelkie emocje, które wysyłamy w świat, prędzej czy później mogą do nas wrócić.

Co negatywnie wpływa na sen.

Może nie brzmi to zbyt przekonywująco, jednak uczucia takie jak złość, frustracja, rozczarowanie, zazdrość – mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, zajmować wiele miejsca w naszej psychice, a w konsekwencji – uniemożliwiać zdrowy (i odpowiednio długi) sen. Głęboki, odprężający sen wymaga jednak również spełnienia szeregu warunków fizycznych. W kwestii miejsca bardzo ważne jest, by pomieszczenie posiadało dobrą wentylację oraz stały dostęp do świeżego powietrza. Poza tym – warto zadbać o całkowite zaciemnienie w pokoju do spania, ograniczenie przed snem bodźców audiowizualnych. Jeśli natomiast chodzi o łóżko oraz materac, to powinny one zapewniać nam komfort oraz być dopasowane do potrzeb. Materac powinien podpierać kręgosłup w odpowiedni sposób, a jednocześnie nie być siedliskiem roztoczy.

Jak wybrać materac?

Wygodne ułożenie ciała nie będzie możliwe, jeśli materac nie będzie w prawidłowy sposób dopasowywał się do niego. Najlepszym wyborem będą nowoczesne materace piankowe lub lateksowe (choć sprężynowy model również może spełnić swoje zadanie – wszystko zależy od jego jakości). Jeśli chodzi o inne czynniki, które mogą ułatwić nam nocny wypoczynek (oraz jego efektywność) są: aktywność w ciągu dnia (ale nie bezpośrednio przed snem), regularny tryb życia (czyli konkretne pory posiłków, kładzenia się spać, wstawania z łóżka), umiejętność relaksu i odprężenia (tak w nocy – nawet w wypadku bezsenności, jak i w dzień).

PODZIEL SIĘ: