Jak radzić sobie z bezsennością?

Jak radzić sobie z bezsennością
Brian Suman z Unsplash

Bezsenność jest dolegliwością, z którą wielu z nas próbuje sobie poradzić bez pomocy specjalisty. Niestety – czasami nie jest to możliwe. Zwłaszcza, jeśli terapia wymaga skorzystania ze środków farmakologicznych, dostępnych tylko na receptę. Przyjmowanie farmaceutyków to jednak nie zawsze dobre rozwiązanie – wymaga zwiększania dawek, uzależnia, a także może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia (układu sercowo – krwionośnego, pamięci, układu ruchowego etc.).

Środki nasenne.

Środki nasenne muszą być przyjmowane pod kontrolą lekarza i nie wolno samodzielnie zmieniać przyjmowanych dawek. A wielu cierpiących na bezsenność o tym zapomina. Tymczasem najczęściej stosowane barbiturany powodują szybkie uzależnienie (łącznie ze wszystkimi syndromami zespołu odstawienia po zaprzestaniu brania leków). Ekwiwalentem (choć o słabszym działaniu) może być melatonina – dostępna bez recepty, nie wywołująca uzależnienia, bezpieczna dla organizmu, choć – nie działająca na każdego (w większości pomaga ona osobom starszym).

Czy wystarczą zioła?

Aby leczyć bezsenność nie trzeba używać syntetycznych środków farmakologicznych. Często wystarczającą pomocą okazują się zioła. W przeciwieństwie do leków nie wywołują one takich skutków ubocznych jak uzależnienie, a także nie reagują z innymi lekami w sposób szkodliwy dla
żołądka. Ponad to ziołowe preparaty są na ogół w niskich cenach. Ich uspokajające właściwości są natomiast znane od wieków (a skuteczność – potwierdzona). Melisa, lawenda, kozłek lekarski, lipa, rumianek – te wszystkie składniki ziołowych mieszanek mogą nam pomóc w uspokojeniu się, odnalezieniu równowagi, a co za tym idzie – w zaśnięciu. Wszelkie leki działają jednak tylko objawowo. Nie zwalczają przyczyn bezsenności. Dlatego aby w pełni ją wyleczyć konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pomoże on wykryć genezę problemu oraz rozpocząć postępowanie terapeutyczne we właściwym kierunku.

PODZIEL SIĘ: