Płyny do płukania ust – Twój sprzymierzeniec w walce o zdrowe zęby i świeży oddech

Płyny do płukania ust
diana polekhina z Unsplash

Piękny uśmiech i oddech bez przykrych zapachów do dziś niezbędne atrybuty człowieka sukcesu. Wbrew pozorom nie jest to przyjemność zarezerwowana tylko dla grona wybrańców. Z pomocą przychodzą nam płyny do płukania ust. Oto co warto o nich wiedzieć.

Płyny do płukania ust to doskonały sposób na uzupełnienie kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Na rynku są różne ich rodzaje. Wysokiej jakości płyny do płukania jamy ustnej np.: Listerine (https://www.listerine.pl/) chronią zęby przed paradontozą i próchnicą, a także wzmacniają szkliwo. Zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i pomagają w utrzymaniu bielszych i czystszych zębów. Dodatkowa zaleta używania płynów do płukania ust to świeżo pachnący oddech, który utrzymuje się do 24 godzin. Są kolorowe, ale nie powodują przebarwień szkliwa i wypełnień stomatologicznych nawet przy długotrwałym stosowaniu.

Co zawiera płyn do płukania ust?

Zawartość alkoholu w płynach do płukania jamy ustnej zawiera ok. 20%. Takie płyny do płukania ust z zawartością alkoholu są nieodpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży i pacjentów borykających się z chorobą alkoholową.

Płukanie jamy ustnej może też być naszym sprzymierzeńcem w zwalczaniu zapaleń, krwawieniu i nadwrażliwości dziąseł, a także przy problemach z wrażliwością zębów. Niektóre z tych produktów mają w składzie dodatki, które zmniejszają te dolegliwości. Mogą to być np.: olejki eteryczne takie jak: tymol, eukaliptol, a także mentol, salicylan metylu lub azotan potasu. Skuteczność płynu do płukania ust została potwierdzona w licznych badaniach. Ich używanie zalecają też stomatolodzy, którzy dużą wagę przykładają do profilaktyki i edukacji, zwłaszcza najmłodszych pacjentów.

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci

Dla najmłodszych Listerine ma specjalną serię produktów, które nie tylko świetnie dbają o zęby, ale też uczą od najmłodszych lat prawidłowych nawyków przy dbaniu o zęby. W płynie Listerine dla dzieci znajdziemy fluorek, który wzmacnia zęby. Używanie płynu do ust usuwa bakterie z jamy ustnej, dziąseł i języka. Co ciekawe, płyn barwi cząsteczki pozostałe po szczotkowaniu, które dziecko widzi po wypluciu go do zlewu. W ten sposób łatwiej mu zrozumieć potrzebę regularnego mycia zębów i używania dodatkowych środków pielęgnacyjnych.

Płukanie jamy ustnej powinno stać się codziennym nawykiem, jeśli zależy nam na zdrowych i mocnych zębach. Samo szczotkowanie nie wystarczy, by zapewnić jamie ustnej prawidłową higienę, zwłaszcza jeśli już pojawiły się problemy z zębami, czy dziąsłami. Dobre nawyki warto wyrabiać od najmłodszych lat, by dentystę odwiedzać tylko przy okazji niezbędnych przeglądów.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: