Materace lecznicze

Materace lecznicze

Materace lecznicze mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Ich istotą jest to, że zapewniają w czasie snu nie tylko komfort, ale również właściwe podparcie dla kręgosłupa oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Mogą być więc stosowane zarówno w problemach ze snem, w kłopotach z kręgosłupem (i innego rodzaju schorzeniach ortopedycznych) a także przez osoby obłożnie chore (materace przeciwodleżynowe). Materace lecznicze często są wyposażane w dwustronny pokrowiec – tak, aby zapewnić komfort użytkownikowi zarówno latem, jak i zimą. Materace rehabilitacyjne różnią się od zwykłych materacy tym, że muszą spełniać pewne zdrowotne normy.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów takich materacy na podstawie tego, z czego są wykonane.
– Materace sprężynowe dzielimy na bonnelowe i kieszeniowe. Są to najczęściej oferowane rodzaje materacy. W ich bonnelowej odmianie sprężyny są rozmieszczone równomiernie, ale jest ich mniej niż w kieszeniowym wariancie. Materace kieszeniowe są zdrowsze z punktu widzenia ortopedycznego. Często są również usztywnione przy pomocy końskiego włosia, pianki poliuretanowej czy włókna kokosowego. Materace sprężynowe to najtańszy wariant, jednak dają one bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa (są zalecane np. w przypadku osób otyłych),
– Materace piankowe – są bardziej higieniczne i mniej podatne na odkształcenia, zaleca się je alergikom, jako, że w mniejszym stopniu stanowią siedlisko roztoczy. Można wyróżnić zarówno miękkie jak i twarde materace piankowe. Każdorazowo lepiej amortyzują one ruch (niż materace sprężynowe). Dodatkowo waterace z pianką termoelastyczną („z pamięcią”) są zalecane dla par a także dla małych dzieci.
– Materace lateksowe – są wykonywane za produkt luksusowy, są najbardziej trwałe, równocześnie jednak – cienkie. Lateks pochodzi w większośći ze sztucznego kauczuku (niższe koszta produkcji), jednak można zaopatrzyć się również w materac z domieszką prawdziwych włókien (wszystko zależy od tego, jaką kwotą dysponujemy),
– Materace wodne – są zalecane w chorobach kręgosłupa, wyjątkowo dobrze dopasowują się bowiem do ciała, posiadają stałą ciepłotę (mogą łagodzić bóle reumatyczne i inne bóle pleców). Wody nie trzeba wymieniać, konieczne jest jednak dolewanie płynu antybakteryjnego (w okrecie copółrocznym).

PODZIEL SIĘ: