Jak wybrać idealny materac do spania?

materac do spania
Slumber Sleep Aid z Unsplash

Dobry materac zapewnia prawidłowe podparcie dla kręgosłupa oraz odpowiednią postawę ciała podczas snu. Jak wybrać materac, który zapewni Ci komfortowy sen i odpoczynek? Sprawdź!

Materac, na którym śpimy, ma duży wpływ na jakość naszego snu. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Przeczytaj nasz krótki poradnik, który podpowie Ci, czym warto się kierować podczas zakupu.

Materac piankowy czy sprężynowy?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje materacy. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą m.in. rodzajem zastosowanego wypełnienia. Pod tym względem możemy wyróżnić:

  • Materace piankowe – w zależności od modelu mogą mieć wypełnienie z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej. Materace piankowe wysokoelastyczne charakteryzują się wysoką sprężystością, podczas gdy materace termoelastyczne doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Z kolei modele z pianki lateksowej są wytrzymałe, stabilne i mają właściwości antyalergiczne. Materac z wypełnieniem piankowym to idealny wybór dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Świetnie sprawdzi się także w przypadku osób, które lubią, gdy materac przyjemnie otula ich ciało i generuje dużo ciepła.
  • Materace sprężynowe – są wytrzymałe i odporne na odkształcenia, dlatego mogą być idealnym wyborem dla każdego – niezależnie od masy ciała. Aktualnie bardzo dużą popularnością cieszą się materace ze sprężynami kieszeniowymi, charakteryzujące się dużą stabilnością, trwałością i odpornością na uszkodzenia.
  • Materace hybrydowe – to innowacyjne modele, które są połączeniem wysokiej jakości sprężyn i nowoczesnych pianek. Tego typu materace zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i idealnie dopasowują się do kształtu ciała.

Wybierz materac o odpowiedniej twardości

Stojąc przed wyborem materaca często zastanawiamy się, jaki model wybrać – twardy czy miękki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla ciała podczas snu, dlatego musi być przede wszystkim dostosowany do wagi użytkownika. Podłoże do spania nie może być ani za miękkie, ani zbyt twarde. Spanie na nieodpowiednio dobranym materacu może bowiem doprowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony kręgosłupa. W sklepach możemy spotkać materace zróżnicowane pod względem twardości. Wyróżniamy następujące stopnie twardości materacy:

  • H1 – materac miękki, przeznaczony w szczególności dla dzieci oraz osób o niskiej wadze (nieprzekraczającej 60 kg).
  • H2 – materac średni, o najbardziej uniwersalnej twardości. Idealny dla osób w przedziale wagowym 50-80 kg.
  • H3 – materac twardy. To świetny wybór dla osób o wadze 80-100 kg oraz dla tych, którzy preferują twardsze podłoże do spania.
  • H4 – materac bardzo twardy. Doskonale sprawdza się w przypadku osób ważących powyżej 100 kg oraz użytkowników, którzy lubią spać na bardzo twardej powierzchni.

Aktualnie w sklepach można znaleźć materace podzielone na fragmenty o zróżnicowanej twardości – w zależności od tego, która część ciała ma być podparta. Takie modele świetnie dopasowują się do kształtu naszego ciała i prawidłowo podpierają je na całej powierzchni. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem są materace z siedmioma strefami twardości.

Materace Wadowice – wybierz swój idealny materac

Chcesz kupić nowy materac i szukasz odpowiedniego miejsca do jego zakupu? Materace Wadowice to sklep, w którym znajdziesz szeroki wybór produktów najwyższej jakości. W ofercie sprzedawcy są dostępne m.in. materace Janpol – zarówno piankowe, sprężynowe, jak i hybrydowe.


PODZIEL SIĘ: