Na czym spać?
Dla optymalnego funkcjonowania naszego organizmu, na wszystkich płaszczyznach, istotna jest nie tylko długość ale i jakość nocnego wypoczynku. Na szczęście – komfort snu w bardzo dużym stopniu zależy od nas. Wystarczy tylko stworzyć dobre warunki ku temu. Przede wszystkim warto zainwestować nie tylko we właściwe miejsce, ale i zadbać o otoczenie do spania. Jeśli chodzi o miejsce – ważne jest zarówno łóżko, materac jak i materiał, z którego zrobiona jest pościel. Liczy się przede wszystkim jakość surowców, oraz ich dostosowanie do naszych potrzeb.
Łóżko, materac, pościel i otoczenie.
Przy doborze pościeli warto na przykład pamiętać, że choć tradycyjna, puchowa kołdra jest miękka i przywodzi na myśl sielskość, to stanowi siedlisko kurzu oraz roztoczy. Alergikom zaleca się zatem korzystanie z pościeli z włókien sztucznych (jak polyester) gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości (lub wręcz specjalną pościel hipoalergiczną). Osoby cierpiące na gościec oraz zmiany zwyrodnieniowe natomiast mogą znaleźć upodobanie w użytkowaniu pościeli wełnianej.Bardzo ważne jest również to, aby łóżko (i pościel) pozwalały nam utrzymywać ciało w optymalnej pozycji. Oznacza ona, że kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej, a nacisk na kręgi szyjne i piersiowe ma być równo rozłożony. Materac stanowi bardzo ważny element – w większości to on decyduje o komforcie snu.
Konstrukcja łóżka.
Stelaż łóżka jedynie wspomaga zdrowotne właściwości materaca. Dobrze, aby posiadał strefy twardości, oraz wspomagał proces wentylacji materaca (a więc chronił go przed rozwojem pleśni oraz drobnoustrojów). Sam materac natomiast ma za zadanie podpierać ciężar naszego ciała, niekiedy nawet masując je. Na rynku dostępne są zarówno sprężynowe jak i piankowe materace – różnią się zarówno materiałem wykonania, ceną, stopniem sprężystości, jak i miękkością, wytrzymałością (od kilku do nawet kilkunastu lat użytkowania) oraz izolacją termiczną.