Dobry materac – zdrowy sen

Dobry materac - zdrowy sen

Bywa, iż nasze problemy z układem kostnym, nerwowym czy odpornościowym uniemożliwiają komfortowy sen. Chroniczne bóle pleców, alergie czy bezsenność sprawiają, że zwykły materac nie jest w stanie zapewnić nam zdrowego wypoczynku w nocy. Wtedy – zamiast eliminować poszczególne dolegliwości nieskutecznymi lekami, lepiej zainwestować w odpowiedni materac.

Materace lecznicze mają za zadanie zapewnić nam optymalne położenie podczas snu. W większości są też wykonane z materiałów hipoalergicznych. Także zagrożenie roztoczami (jedną z głównych przyczyn alergii) zostaje w przypadku materacy leczniczych zminimalizowane. Materace te różnią się od siebie zarówno materiałami, z których są wykonane, zastosowaniem jak i ceną. Możemy wyróżnić materace wykonane z pianki poliuretanowej, z pianki termoelastycznej, z lateksu (produkowanego w większości z syntetycznych materiałów), wodne, a także z końskiego włosia, z trawy morskiej czy wypełnione ziarnem gorczycy.
Materace takie zapewniają nie tylko odpowiednie oparcie dla kręgosłupa i całego kośćca, ale równiez właściwą cyrkulację powietrza. Ponad to mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób przewlekle chorych. Nie tylko doskonale dopasowują się bowiem do ciała, ale również mogą mieć właściwości przeciwodleżynowe.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów materacy są te wykonane z pianki termoelastycznej. Ma ona zarówno właściwości pro-ortopedyczne (dostosowuje się do kształtu i wagi, a nawet temperatury ciała, zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa, szyi i głowy), zawsze powraca do swojego pierwotnego kształtu, a ponad to – w mniejszym stopniu niż „zwykły” materac umożliwia rozwój roztoczy. Innym rozwiązaniem może być materac lateksowy, który jest zalecany zwłaszcza przy bólach kręgosłupa. Z kolei rozwiązaniem dla alergików mogą być produkty pokryte substancją zapobiegającą rozwojowi bakterii, grzybów czy roztoczy. Należy jednak liczyć się z tym, że im bardziej specjalistyczny materac, tym wyższy będzie jego koszt. W większości jednak jest to inwestycja na lata, w dodatku objęta kilkuletnią gwarancją. A zdrowy sen jest przecież nie do przecenienia.

PODZIEL SIĘ: