Jak długo spać, żeby się wyspać?
Ilość snu, jaka jest człowiekowi potrzebna do najwydajniejszego funkcjonowania zależy od czynników indywidualnych. Zapotrzebowanie różnicujemy m.in. ze względu na wiek.
Jak wiadomo, osobom starszym wystarcza z reguły około 5 – 6 godzin snu, tymczasem dorośli potrzebują go więcej – około 8. Najwięcej czasu w łóżeczkach spędzają niemowlęta oraz kilkuletnie dzieci – są w stanie przespać nawet 16 godzin w ciągu doby. Warto przy tym pamiętać, by nie zmuszać się do zaśnięcia. Zazwyczaj nasz organizm wysyła konkretne sygnały, gdy „jego zdaniem” nadchodzi pora snu. Nie wolno zatem lekceważyć zegara biologicznego i ,co istotne, warto jest pilnować stałych pór kładzenia się spać i budzenia.
Co zrobić przed snem?
W kwestii jakości snu eksperci są zgodni – przed zaśnięciem nie wolno dostarczać organizmowi zbyt wielu bodźców – czy to dźwiękowych czy wizualnych. Należy również ograniczyć emocjonalne reakcje, a ostatni posiłek spożyć do 2 godzin przed snem. Warto zadbać o to, by zjeść wtedy produkty bogate w białko, o niskim indeksie glikemicznym (nie powodujące nagłego wzrostu glukozy we krwi). Jeśli chodzi o sam sen – możemy wyróżnić 3 jego fazy: sen głęboki, fazę REM (czyli marzeń sennych), oraz sen płytki. W fazie głębokiej pojawia się pełne rozluźnienie – co istotne, osiągamy ją natychmiast po zaśnięciu. Dorosła osoba zazwyczaj każdej nocy doświadcza około 1,5 godziny głębokiego snu. Pozostałe fazy – sen płytki oraz marzenia senne występują naprzemiennie. Sen powinien być nie tylko wystarczająco długi.
Jak ważny jest sen?
Należy przede wszystkim zadbać o jego optymalne warunki. W ten sposób możemy korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie swojego organizmu – tak fizyczne, jak intelektualne, a także emocjonalne. Wiadomo przecież, że niewyspany człowiek jest bardziej drażliwy, ma mniej energii. Oprócz tego – może mieć problemy z metabolizmem, koncentracją, pamięcią. Nie bez przyczyny jedną z tortur, jakiej poddawano więźniów w Guantanamo było pozbawianie ich snu. Już po 100 godzinach bez snu zaczynają pojawiać się destruktywne dla człowieka objawy, jak zaniki pamięci, halucynacje czy urojenia.