Materace ortopedyczne jak wybrać i gdzie kupić?

Materace ortopedyczne
We-Vibe Toys z Unsplash

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny dla organizmu jest sen. Pełnowartościowy nocny odpoczynek zapewni m.in. komfortowe miejsce do spania. Materace ortopedyczne to dobry wybór nie tylko dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, ale dla wszystkich, którzy dbają o dobrą kondycję swojego ciała.

1. Czym kierować się przy wyborze materaca ortopedycznego?

2. Jak dopasować materac do swoich potrzeb?

3. Gdzie kupić materac ortopedyczny?

Czym kierować się przy wyborze materaca ortopedycznego?

Materac ortopedyczny wskazany jest głównie przy schorzeniach kręgosłupa — lordozie, skoliozie oraz bólach w odcinku lędźwiowym, a także przy niedowładach, po urazach czy operacjach. Jednak zbyt miękki lub twardy materac może powodować dolegliwości bólowe nawet przy zdrowym kręgosłupie. Przyczyną jest nieodpowiednie podparcie ciała w trakcie snu, które powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Leżenie przez długi czas w nieprawidłowej pozycji skutkuje dyskomfortem po przebudzeniu. W takim przypadku również warto zdecydować się na materac ortopedyczny, który pozytywnie oddziałowuje także na osoby cierpiące na zaburzenia snu.

Dobrze zaprojektowany materac posiada strefy o różnej twardości, które gwarantują optymalne wsparcie dla całego ciała. To tak zwana elastyczność punktowa, która reaguje na miejsce nacisku, dopasowując materac do ciała, jednocześnie ustawiając kręgosłup w najlepszej pozycji. Dzięki temu całonocny wypoczynek nie skutkuje dyskomfortem. Co ważne, właściwości materaca działają bez względu na to, w jakiej pozycji lubimy spać — na plecach, boku czy brzuchu. Materace rehabilitacyjne są najczęściej wykonane z pianki termoelastycznej lub lateksu. Pianka pod wpływem ciepła dopasowuje się do ciała człowieka, zapewniając tym samym doskonałe oparcie. Ze względu na swoją elastyczność dla osób z problemami z kręgosłupem polecany jest także lateks. Popularnością cieszą się również materace sprężynowe oraz kieszeniowe. Ze względu na twardość i trwałość są polecane szczególnie dla osób z wyższą wagą. Dodatkowo materace kieszeniowe występują w wielu wersjach.

Jak dopasować materac do swoich potrzeb?

W powszechnej opinii najlepsze materace to modele twarde. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą — dobrze dobrany materac nie może być zbyt miękki ani twardy, ale przede wszystkim, powinien być komfortowy dla użytkownika. Warto pamiętać, że odczucie twardości materaca jest subiektywne. Z tego powodu przy kupnie modelu dla siebie lepiej nie kierować się opiniami innych osób, a głównie osobistymi odczuciami oraz warunkami fizycznymi. Twardość materaca powinna być uzależniona również od wagi. Ważne, aby materac nie zapadał się w czasie leżenia, co może zdarzyć się w przypadku złego dopasowania parametrów materaca do jego użytkownika. Materace ortopedyczne dobrać należy również do wzrostu. Dobrze dopasowany materac powinien być ok. 20 cm dłuższy niż osoba na nim leżąca. Odpowiednia przestrzeń powinna być zachowana również po bokach.

Gdzie kupić materac ortopedyczny?

Na rynku dostępnych jest wiele materacy, które w sklepach określane są jako ortopedyczne. Nie zawsze jednak oznacza to, że to wyroby o leczniczym działaniu i wysokiej jakości. Może zdarzyć się, że to jedynie chwyt marketingowy, a wygoda i ergonomia spania na materacu nie będzie optymalna dla osób z problemami z kręgosłupem. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup produktu ze sprawdzonego źródła, bezpośrednio od producenta lub dystrybutora. Szeroki asortyment oferuje również specjalistyczny sklep z materacami.

PODZIEL SIĘ: