Które leki i zioła są dobre na sen?

Mówiąc o walce z bezsennością, często myślimy o środkach nasennych, czy to w postaci naparów czy specjalistycznych leków. Tymczasem tego typu metody sprawdzają się jedynie w przypadku przejściowych problemów ze snem. Jeśli cierpimy na chroniczną postać schorzenia, trzeba zdecydować się na bardziej kompleksowe leczenie (z uwzględnieniem terapii behawioralnej, farmakologicznej itp.).

Zioła na bezsenność.

Jednakże w wypadku przejściowej bezsenności pomocne mogą okazać się niektóre zioła (bądź ich mieszanki) oraz leki. Poniżej krótkie zestawienie. Z naturalnych preparatów najkorzystniejsze działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie przypisuje się takim środkom, jak: napar z korzenia kozłka (czyli waleriany) – który ma właściwości kojące, korzystnie wpływające na jakość snu, ale też zwalczające skutki uboczne nadmiernego stresu (jak objawy ze strony układu pokarmowego); napar z liści melisy – zalecany zwłaszcza osobom starszym; napar z rumianku; napar z kwiatu lawendy – działający przeciwstresowo, również jako składnik kąpieli. Korzystny wpływ na sen wykazuje melatonina. Jest to hormon naturalnie produkowany przez organizm ludzki (choć z czasem w coraz mniejszych ilościach). Można go również nabyć w formie kapsułek – ma działanie regulujące cykl snu, ułatwia zasypianie, ale wymaga regularnego stosowania i nie daje natychmiastowych rezultatów.

Leki nasenne.

Jeśli natomiast chodzi o leki nasenne, zaliczamy do nich głównie pochodne benzodwuazepiny oraz imidazopirydyny (ponieważ barbiturany ze względu na liczne i niebezpieczne skutki uboczne, w tym silne uzależnienie, zostały wycofane z użytku). Warto przy tym mieć na uwadze, że stosując jakiekolwiek leki ułatwiające zasypianie ingerujemy w naturalny cykl organizmu. Stąd – wszelkie „wspomaganie” rytmu dobowego zawsze należy konsultować ze specjalistą.

PODZIEL SIĘ: