Jak zapewnić sobie dobry sen?

Jak zapewnić sobie dobry sen
bruce mars z Unsplash

Jakość naszego snu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Osoby, które się wysypiają, budzą się pełne energii do działania i z głową pełną nowych pomysłów.  Ci, których jakość snu pozostawia wiele do życzenia, często wstają z łóżka zestresowani. Jak zapewnić sobie dobry sen?

Wietrz pomieszczenie, w którym śpisz

Bardzo wiele z nas ma problem z zasypianiem, gdy kładzie się do łóżka w pomieszczeniu, w którym panuje zaduch. Niezależnie od pory roku powinnaś wietrzyć sypialnię przed pójściem spać. W przeciwnym wypadku albo nie zmrużysz oka, albo będziesz się budzić w środku nocy. Dobrze wywietrzone pomieszczenie do spania znacznie podnosi jakość snu.

Zadbaj o to, aby sprzęt elektroniczny nie świecił w pokoju

Żyjemy w XXI wieku, dlatego też z każdej strony otaczamy się sprzętem elektronicznym. Niestety, ten czasem świeci w środku nocy, co może utrudniać nam zasypianie lub wpływać niekorzystnie na jakość snu i jego relaksacyjną funkcję. Postaraj się zminimalizować ilość sprzętu elektronicznego w swojej sypialni i wyłącz wyświetlacze w tych, które pozostawiasz w pokoju.

Zasłoń okna

Światło z ulicy, także to emitowane przez przejeżdżające samochody  zaburza syntezę melaniny, zwanej też hormonem snu. Dlatego zadbaj o to, aby w żaden sposób ci nie przeszkadzało. Zasłoń okna w swojej sypialni za pomocą rolety lub tradycyjnych zasłon.

Postaw na dobrej jakości materac

Niestety, wiele z nas kupuje najtańszy materac w sieciówce z meblami, zupełnie nie zwracając uwagę na jego wykonanie i jakość. Nic dziwnego, że tak wielu Polaków skarży się na ból karku czy kręgosłupa. Kiepskiej jakości materac nie pozwala odpocząć tak, jak byśmy sobie tego życzyli.  Może też być szkodliwy dla naszego kręgosłupa.

Kup dobrej jakości pościel i poduszkę

Poduszka nie powinna być ani zbyt płaska, ani zbyt wysoka. Ważna także jest jej miękkość oraz ergonomiczny kształt. Nie oszczędzaj na poduszce, kup taką, na której wyśpisz się i obudzisz się bez bólu karku. Nie warto kupować też najtańszych poszewek. Postaw na takie wykonane z wysokiej jakości materiału – bawełny, wiskozy, a nie z tkanin syntetycznych – poliester.  Rodzaj materiału, z którego wykonano poszewki, także wpływa na komfort snu.

Piżama dobrej jakości to podstawa

Wiele z nas nie zwraca też uwagi na to, w czym śpi. Tymczasem wygodna, niekrępująca ruchów piżama, która nie wrzyna się w żadnym miejscu i jest wykonana z bawełny czy wiskozy, to absolutna podstawa. Śpi się w niej zdecydowanie lepiej niż w poliestrowym komplecie, który powoduje nadmierne pocenie się i nie jest przyjazny dla skóry.  Nie oszczędzaj pieniędzy na bieliźnie nocnej. Zadbaj o to, by była wykonana z wysokiej jakości materiałów. Raz kupiony komplet będzie ci służył przez lata.

PODZIEL SIĘ: