Wszystko o materacach

Wszystko o materacach

Materace mogą być wykonane z co najmniej kilku typów materiałów, ich ceny również są niezwykle zróżnicowane. To jednak nie jedyne elementy wyróżniające poszczególne modele i typy. Także stopień oddziaływania na ludzki organizm może być odmienny, w zależności od rodzaju materaca. Nadrzędnym zadaniem jest jednak zapewnianie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa oraz umożliwianie komfortowego wypoczynku nocnego. Właściwie dobrany materac może być stosowany zarówno przez osoby mające problemy z bólem kręgosłupa, bóle natury reumatycznej, jak i doświadczających kłopotów ze snem czy przewlekle chorych.

Typy materacy.

Ceny materacy są różnie nie tylko ze względu na jakość stosowanych materiałów, ale też ich „status” – prawdziwie zdrowotne materace muszą bowiem spełniać wszystkie normy, co potwierdzają specjalnie wydawane certyfikaty. Możemy wyróżnić prócz tego rodzaje podkładów ze względu na to, z czego są wykonane. Materace sprężynowe to najczęściej oferowane typy. Dzielą się na bonnelowe i kieszeniowe. W bonnelowych sprężyny rozmieszcza się równomiernie, ale w mniejszej ilości. Z kolei w kieszeniowych – jest więcej sprężyn, dodatkowo zaś przewidziano utwardzenie przy pomocy końskiego włosia bądź włókna kokosowego a czasami pianki poliuretanowej. Kieszeniowe materace są szczególnie zalecane osobom otyłym, prócz tego stanowią doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Warto dodać, że sprężynowy typ materacy to najtańszy wariant. Jeśli chodzi natomiast o materace piankowe to stanowią dobry wybór, jeśli cierpimy na alergię. Są odporne na odkształcenia, doskonale amortyzują ruchy, a jednocześnie nie pozwalają rozwijać się roztoczom (dobra higroskopijność surowców).

Materace lateksowe.

Jeszcze bardziej trwałe są materace lateksowe, uznaje się je za produkt luksusowy, zapewniają prawdziwy komfort dla kręgosłupa, nie ulegają odkształceniom. Można wybierać spośród tańszych (ze sztucznego kauczuku) i droższych modeli (z domieszką prawdziwych włókien). Szczytem technologii jak na razie są jednak materace termoelastyczne – dostosowujące się do ciężaru i kształtu ciała pod wpływem jego nacisku i wydzielanego ciepła. Oczywiście za taką innowacyjność trzeba płacić. Nim jednak zdecydujemy się na zakup zaawansowanego technologicznie produktu warto sprawdzić, czy „tradycyjne” rozwiązanie, pod postacią materaca z wełny bądź z ziaren gorczycy nie będzie optymalnym. Innym, nieco egzotycznym wyborem będzie materac wodny – o stałej ciepłocie, szczególnie zalecanego w chorobach kręgosłupa.

PODZIEL SIĘ: