Rehabilitacja materac
Choć na rynku można wybierać spośród wielu rodzajów materacy, nie wszystkie są odpowiednie dla osób z problemami natury ortopedycznej. Choroby stawów, kości, bóle kręgosłupa, artretyzm, czy reumatoidalne zapalenie stawów mogą nie tylko zakłócić, ale i uniemożliwić skuteczny wypoczynek. Właśnie dla takich osób produkowane są materace rehabilitacyjne. Zapewniają one komfort snu, poprzez podparcie kręgosłupa w jego naturalnej anatomicznej pozycji (i to niezależnie od tego, czy osoba będzie leżeć na boku czy na wznak).
Elastyczność punktowa.
Materace rehabilitacyjne w celu zapewnienia tego zdrowotnego ułożenia kręgosłupa muszą posiadać elastyczność punktową. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj materace piankowe – lateksowe bądź termoelastyczne, lub bardziej zaawansowane technologicznie od zwyczajnych „sprężynowców” materace kieszeniowe. Na czym właściwie polega elastyczność punktowa? Obrazowo rzecz ujmując – jeśli nacisk na materac występuje tylko w jednym miejscu, to ugina się tylko obszar naciskany oraz jego bezpośrednie sąsiedztwo, w jak najmniejszym promieniu. Materac ugina się tylko tam, gdzie nastąpił kontakt z ciałem, w dodatku w stopniu zależnym od masy ciała i siły nacisku.
Strefowość materacu.
Kręgosłup nie jest więc narażony na jakiekolwiek nienaturalne wygięcia, lecz przyjmuje poprawną pozycję (dzięki czemu może regenerować się podczas snu). Materac rehabilitacyjny z elastycznością punktową dostosowuje się do nowej pozycji za każdym razem, gdy ta zostaje przez nas zmieniona. Dodatkową cechą ułatwiającą nocny wypoczynek jest w przypadku tego typu materaca jego „strefowość”. Wiele modeli posiada tak zwane strefy twardości, które są pewnego rodzaju lustrem dla „stref ciężkości” w ludzkim ciele. Strefy pomagają w anatomicznej korekcie postawy ciała, stabilnie podtrzymują kręgosłup.