Kołdra – jaką wybrać?
Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów kołder. Kołdry nie kupujemy zbyt często. Statystycznie wystarcza nam na 5-6 lat. Czasem kupujemy dodatkową dla gości.
Dawniej kołdry robiło się wyłącznie ręcznie i wypełniało pierzem, puchem i wełną. Dziś raczej dominują kołdry zrobione ze sztucznych materiałów, między innymi z poliestru czy z włókna silikonowego. Z czego jednak jest najlepsza?
Kołdra z pierza
Posiada naturalny ocieplacz ale nie jest najlepszym wyborem na zimę, ponieważ gorzej izoluje przed chłodem niż kołdra puchowa. Zdecydowanie jednak lepiej przepuszcza powietrze i dzięki temu umożliwia skórze oddychanie. Nie zatrzymuje wilgoci, ma niską cenę ale nie nadaje się dla osób uczulonych na pierze, które pochodzi od ptaków, przeważnie od gęsi. Występują na rynku również kołdry półpuchowe, zawierają one około 75% pierza i od 15 do 25% puchu.
Kołdra puchowa
Bardzo dobrze chroni przed chłodem, umożliwia odprowadzenie wilgoci i pozwala skórze oddychać. Jest lekka, jednak jej cena waha się od 200 do 600zł. Może być wypełniona dwoma rodzajami puchu – gęsim lub kaczym. Ten pierwszy jest lepszy od drugiego, gdyż lepiej przepuszcza powietrze i nadaje się na zimę i na lato. Puch gęsi jest bardziej sprężysty i wytrzymalszy od kaczego. Jest to również produkt w 100% ekologiczny. Aby uniknąć nietrafionego zakupu, warto sprawdzić jakość kołdry – najlepsi producenci kołder umieszczają na nich oznaczenia D1, D2 oraz D3, gdzie D1 określana jest jako kołdra najlepszej jakości.
Kołdra wełniana
Ten rodzaj kołdry robi się z wełny z merynosów australijskich lub wielbłądów. To materiał bardzo lekki i przyjemny w dotyku. Doskonale nadaje się do spania zimą i latem, gdyż dobrze ociepla, a z drugiej strony jest wyjątkowo sprężysta i pozwala skórze oddychać. Niestety uczula, ale nie przyciąga kurzu ani roztoczy.
Kołdra jedwabna
Zrobiona z jednego z najbardziej cenionych i luksusowych materiałów na świecie. Przyjemna w dotyku, delikatna, ma piękny połysk i posiada kojące właściwości dla skóry człowieka – dzięki zawartości białek pielęgnuje ją oraz hamuje procesy starzenia. Jedwab nie jest tak ciepły jak wełna czy puch, ale doskonale nadaje się do mieszkań ogrzewanych. Nie przyciąga kurzu i nie uczula. Cena za taką kołdrę jest wysoka i zaczyna się od 500 zł w górę.
Kołdra z granulatem silikonowym
Granulat silikonowy nazywany jest często sztucznym puchem, ponieważ ma podobną do niego strukturę i właściwości. Wypełnienie to jest miękkie, higieniczne i trwałe – można taką kołdrę często prać i nic się z nią nie stanie – nie zbija się ani nie spłaszcza, zachowuje swój pierwotny kształt. Ma właściwości termoizolacyjne ale nie jest tak ciepła jak puchowa, lepiej jej używać w ogrzanych mieszkaniach. Nie powoduje uczuleń.
Kołdra poliestrowa
Kołdra elastyczna, lekka i antystatyczna. Nadaje się do ciepłych i ogrzanych pomieszczeń. Wypełniona jest spiralnie skręconymi włóknami, które mają wewnątrz powietrzne kanaliki. Doskonale nadaje się latem – najlepiej chłodzi. Nie powodują alergii.
Taką lekką, ciepłą i łatwą w pielęgnacji kołdrę z poliestru ma w ofercie Intermarche – można ją prać w pralce i nie uczula alergików!
Inne kołdry
Wśród innych, mniej popularnych kołder występują kołdry z włóknem silikonowym – niewiele ważą, są elastyczne, nadają się do ciepłych pomieszczeń; kołdry z włóknem bambusa – bardziej miękkie niż bawełna, wyjątkowo wytrzymałe, przyjazne dla alergików; kołdry z włóknem kukurydzianym – trudne je kupić, polecana alergikom i osobom, mającym problemy ze skórą, są w 100% biodegradowalne.
Artykuł sponsorowany