Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

materac przeciwodleżynowy
Max Vakhtbovych z Pexels

Problem pojawienia się odleżyn- czyli uszkodzeń skóry u pacjentów leżących jest niezwykle powszechny. Odleżyny powodują nie tylko ból i dyskomfort, ale także rany te są narażone na różnorodne infekcje. Istnieją różne metody zapobiegania ich powstawaniu. Niemniej jednak największą skutecznością cechują się materace przeciwodleżynowe. Na rynku można znaleźć ich różnorodne modele. Wobec tego na jaki najlepiej się zdecydować?

Czym jest materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to nic innego jak specjalnie zaprojektowany materac, który dedykowany jest osobom leżącym. Jego wyjątkowa konstrukcja i materiały wykorzystane do produkcji, mają znacznie minimalizować ryzyko powstania odleżyn. Materace przeciwodleżynowe bardzo szybko pojawiły się w szpitalach i prywatnych klinikach. Dostrzeżono bowiem ich faktyczne właściwości, które zapobiegały powstawaniu ran na skórze. Niemniej jednak wraz ze wzrostem ich popularności, pojawiły się coraz bardziej zaawansowane materace. Profilaktyka odleżyn wymaga jednak tego, by zostały one odpowiednio dopasowane do pacjenta. Tylko wtedy będą mogły efektywnie spełniać swoją rolę.

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

Wspomniane już zostało, że materace przeciwodleżynowe to bardzo zróżnicowana kategoria produktowa. Każdy z konkretnych rodzajów, może bowiem charakteryzować się zupełnie innymi parametrami i właściwościami. Z tego też względu tak ważne jest poznanie ich parametrów i różnic, co znacznie ułatwi dobranie ich idealnie do potrzeb pacjenta. Wobec tego materac na odleżyny może być:

  • zmiennociśnieniowy- jest to materac stosowany głównie prewencyjnie, a także staje się wyjątkową pomocą w momencie, kiedy u pacjenta już pojawiły się pierwsze odleżyny. Tego typu materac na odleżyny redukuje nacisk materiału na skórę pacjenta. Dzięki możliwości regulacji ciśnienia, istnieje również możliwość zmiany siły nacisku.
  • rurowy- materac przeciwodleżynowy rurowy jak np. ten dostępny na chlonne24.pl sprawdza się w przypadku zaawansowanych odleżyn, czyli odleżyn IV stopnia. Jest to poniekąd materac pneumatyczny, który ma serię oddzielnych komór (rur). Pozwala on na sprawną „wymianę powietrza”, co przyspiesza gojenie się ran.

Wybór materacu na odleżyny jest oczywiście zależny od stanu skóry pacjenta. W przypadku zaawansowanych odleżyn należy zdecydować się na model rurowy, a także zadbać o szczególne środki pielęgnacyjne. Niezbędne jest traktowanie odleżyn maścią z jonami srebra i regularna wymiana ewentualnych opatrunków.

Materac przeciwodleżynowy- jaki wybrać?

Materac przeciwodleżynowy- jaki wybrać?– to pytanie zadaje sobie z całą pewnością wielu opiekunów. Jak zostało to już wspomniane, wiele zależy od tego, czy u pacjenta pojawiły się pierwsze odleżyny, czy być może przyjęły już one bardziej zaawansowaną formę. W pierwszym przypadku materac zmiennociśnieniowy powinien być optymalnym wyborem. W drugim jednak, to materac przeciwodleżynowy rurowy sprawdzi się o wiele lepiej. Dzięki umożliwieniu cyrkulowania powietrza, przyspieszy on gojenie się ran. Nie bez znaczenia w tym wypadku pozostają także względy ekonomiczne. Materace na odleżyny obejmują różne przedziały cenowe. W niektórych przypadkach pacjenci leżący mogą starać się o refundację tego materacu. Niemniej jednak warto uprzednio sprawdzić warunki i zasady, które zakwalifikują pacjentów do uzyskania dofinansowania na zakup materaców na odleżyny. Warto również zwrócić uwagę na producenta. Im większa ma on doświadczenie w branży, tym wyższej jakości dostarczy on materac.

PODZIEL SIĘ: