Jak zadbać o oczy

Jak zadbać o oczy
Sincerely Media z Unsplash

Wzrok jest najważniejszym spośród ludzkich zmysłów: to on umożliwia człowiekowi codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, naukę i pracę. Oczy są jednak organem bardzo wrażliwym, zużywającym się z biegiem lat i słabnącym. Ludzie po czterdziestce są bardziej narażeni na zaburzenia wzroku, jak choćby na prezbiopię, niż młodzi. Ryzyko wystąpienia chorób oczu można redukować poprzez rozmaite działania i zaniechania. Zatem – jak dbać o oczy – https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/w-trosce-o-zdrowie-oczu

W zdrowym ciele zdrowe oczy, nie tylko duch. Kto żyje aktywnie, uprawia sport, ten dba o kondycję ogólną, wzmacnia organizm – a więc także i oczy. Kto z kolei prowadzi siedzący tryb życia, pali tytoń, odżywia się nieprawidłowo, ten swoim oczom szkodzi. Nawet wysypianie się, a więc czas, w którym oczy są zamknięte i odpoczywają, to także istotny przyczynek do higieny wzroku. Istotna jest też dieta obfita w warzywa i owoce, ryby, orzechy oraz pełnoziarniste pieczywo.

Warto raz na rok wybrać się do lekarza okulisty (po 40. roku życia – obowiązkowo!), by sprawdzić, czy z oczami wszystko jest w porządku. Schorzenia wcześnie wykryte łatwiej jest leczyć. Przy okazji czasami wykrywane są inne choroby, jak choćby cukrzyca lub nadciśnienie, o których pacjent mógł nie mieć pojęcia.

Wychodząc z domu, należy wkładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, nawet przy pochmurnej pogodzie. Osoby spędzające wiele czasu przed komputerem powinny nawilżać oczy specjalnymi płynami, dostępnymi w aptekach bez recepty. Warto też dużo mrugać, a co kilka minut dać oczom odpocząć, spoglądając w dal, np. przez okno. Kojące działanie ma kolor zielony.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: