Jak wybrać wygodny materac?

wygodny materac
Slumber Sleep Aid z Unsplash

Spokojny sen zagwarantuje nam idealny materac, dlatego jego wybór jest kluczową kwestią. Jak wybrać wygodny materac?

Materac idealny

Nieodpowiednio dobrany materac może być przyczyną bólów kręgosłupa i wad postawy. Codzienne wstawanie z pewnością nie bywa wtedy zbyt przyjemne. Nie wspominając o kłopotach z zasypianiem czy znalezieniem wygodnej pozycji. Materac musi być w pełni dostosowany do naszych potrzeb a nawet problemów zdrowotnych. Przy jego wyborze należy kierować się kilkoma wskaźnikami, które ułatwią nam zadanie.

Twardość

Materace są podzielone m.in. ze względu na twardość. Bez względu na tworzywo, z którego został wykonany, może mieć różny poziom twardości. W tym przypadku ważna jest waga osoby, która będzie dany materac użytkowała. Im jest cięższa, tym bardziej twardszy materac zaleca się wybrać. Osoby z problemami kręgosłupa powinny szukać materacy takich, które będą twarde na odcinku lędźwiowym.

Tworzywo

Pianka, lateks, sprężyny – to materiały z których najczęściej są wykonywane materace. Te piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, więc dopasowują się do ciała. Sprawdzają się u dzieci, które uwielbiają po nich skakać. W przypadku alergików warto szukać materacy z pianki poliuretanowej, które nie zbierają tyle kurzu co naturalne włosie czy wełna. Pokrowiec materaca powinien być wykonany z takich tkanin jak bawełna czy watolina, które dobrze pochłaniają wilgoć.

Pozycja snu

Pozycja w jakiem śpimy odgrywa dużą rolę przy doborze materaca. Osobom preferującym spanie na brzuchu zaleca się bardziej twardsze materace, ze wsparciem karku i podstawą kręgosłupa. Dla tych na plecach także twardsze formy, które zapobiegną zapadaniu się ciała. Zwolennicy snu na boku mogą wybierać spośród miękkich materacy, które dopasują się do kształtu sylwetki, zapewniając niezwykły komfort snu.

PODZIEL SIĘ: